Synopsa logopedickej hodiny zvuk a písmeno č. Skupinová logopedická hodina „Znie ,, písmeno: H

Oľga Loginová
Logopedická hodina v skupine, ktorá sa pripravuje na školu na rozvoj fonetickej stránky reči „Zvuky [n] - [n ']. písmeno H"

Štruktúra podskupinové logopedické sedenie pre gramotnosť v prípravná školská družina, rozvoj fonetickej stránky reči na danú tému: « Znie N-N. List H» .

Cieľ lekcie: Zoznamka zvuk a písmeno H.

Úlohy:

Nápravno – výchovné:

1. Naučte sa jasne artikulovať a vyslovovať zvuk [N-N] charakterizovať a formulovať štruktúru tohto zvuk; naučiť sa rozlišovať zvuk z listu;

2. Pokračujte v práci na náprave fonematické procesy. Zlatý klinec zvuk[N-N] od stredu a konca slova;

3. Naučte sa rozlišovať zvuky.

4. Spoznávať písmeno H;

5. Trénovať tvorenie zložitých slov;

učiť sa robiť zvuková literatúra rozbor slov.

oprava - rozvíjanie:

1. Zlepšiť rozvoj artikulačná motorika a jemná

motorické zručnosti prstov;

2. Aktivujte slovnú zásobu zvuk

3. Pokračujte v učení schopnosti reagovať položená otázkaúplne, nie jednoslabičné.

4. rozvoj logické myslenie, pozornosť, pamäť;

Nápravné a výchovné:

1. Formujte pozitívny prístup a záujem o triedy.

2. Formujte si pozitívne sebavedomie.

3. Kultivujte schopnosť reagovať.

VYBAVENIE:

obrázky na tému znie H-H;

Zošity, ceruzky, strihané abecedy,

Súpravy na zostavovanie schém slov;

Demo karta s list H a obrázok-symbol zvuk.

1. Organizačný moment.

Log.: Hádaj chalani hádanky:

klopem kopytami, klopem,

Skáčem, skáčem.

Hriva sa vlní vo vetre.

(kôň) Veľa sily v ňom.

Je vysoký takmer ako dom.

Má obrovský nos

Akoby nos narástol o tisícku. (slon)

Z akých slov zvuk H alebo H nás stretli v hádankách? - aký je všeobecný v týchto slovách je zvuk? (N - Nb)

Dnes sme s vami lekciu budeme hovoriť o zvukoch N - N a zoznámiť sa s písmeno H.

Kde si sa schoval zvuk H v slove SLON? - Na konci slova.

A kde si sa schoval zvuk H v slove Kôň? - Uprostred slova

2. Pracujte na novej téme.

a) Akusticko - artikulačný obraz zvuky.

výslovnosť znie H, unisono, individuálne. Charakteristický zvuky:

Zvuk N - spoluhláska, nahlas, tvrdo

Zvuk n - spoluhláska, hlasitý, mäkký

3. Artikulačná gymnastika.

usmievavý

Špachtľa

pohár

lahodný džem

kôň

4. Rozvoj fonematického sluchu

Hra "Opakovať"

Na - nya, my - nie, no - nu, my - mňam, fňukanie - niť, nos - nesený, ton - Tonya

Výslovnosť prejavov.

Na-na-na- Borovica na kopci. My-my-my- Na oblohe nie je žiadny mesiac

Ale-ale-ale vonku je tma. On-on-on - Zapáľte oheň.

Pripojenie zvuky a písmená

List H, môžeš povedať každému

Veľmi ako posteľ.

5. Hra s prstami "Škriatkovia-práčovne":

Žil v dome (deti zatínajú a uvoľňujú päste)

Malí škriatkovia:

Prúdy, Vrcholy, Leakey, Čiki, Miki.

Jeden dva tri štyri päť, (uvoľnite prsty, počnúc malými prstami)

Gnómovia sa začali umývať: (tretie päste o seba)

aktuálne tričká, (ohnite prsty, začnite veľkými)

Vrchnáky vreckoviek,

Deravé nohavičky,

Drzé ponožky.

Mickey bol šikovný

Všetkým nosil vodu.

6. Kompilácia z rozdelenej abecedy slabiky a ich čítanie:

NA ALE ANI NÁS DOBRE

7. Hra "Štvrtá extra".

Paradajka, CITRÓN, repa, uhorka.

CANDY, jablko, hruška, marhuľa.

bunda, bunda, šortky, PONOŽKY.

LEMONNN, CONNNFETA, NNNOSKI - obrázky s čím zvuk, ktorý sme si vybrali? – spol zvuk H.

KORČULE, tenisky, papuče.

Medveď, kôň, líška, zajac.

DEER, moriak, kačica, kura.

Vyberte ďalší obrázok a vysvetlite.

KONNNKI, KONNN, DEER - obrázky s čím zvuk, ktorý sme si vybrali? – spol zvuk n.

Alternatívna výslovnosť zvuky H a H logopédom, deti, zbor, jednotlivo, nahlas, potichu. Charakteristický zvuky, porovnanie zvuky.

8. Práca na návrhu

Vytvorte vety zo slov na zákl slová:

Nadia - piesne Nina - spánok Natasha - korčule

Nikita - sánky Marina - dáždnik Alena - džús

9. Cvičenie s delenou abecedou.

AN - ON - US - US - NOS - SEN - SYN - SY - MUSCLE

ALE - POZNÁMKY - POZNÁMKA - Naty

(opakovanie pravidla písania vo veľkom písmená vo vlastných menách).

10. Fyzická minúta.

Tu prichádza Moidodyr, (chôdza na mieste)

Mám s ním len pokoj. (stlačte jednu ruku druhou)

košeľa visiaca čisto (ruky sa zdvihnú dopredu a znížia dole)

A košeľa je vpredu zošitá. (ohnite pravú ruku v lakti a napodobňujte šitie ihlou)

Už netrasie prstom (hrozí prstom, otáčajúc hlavu dovnútra strany)

Že kabát nevisí na mieste. (ruky hore a dole)

Šortky, nohavice a župan (ohnite prsty postupne)

Visí na vešiaku v skrini. (zdvihnúť ruky a spustiť dole)

Letné šaty, oblek, vesta - (striedavo ohýbajte prsty)

V šatníku nie je čistič. (hlava je zdvihnutá hore, otáčajúc hlavu dovnútra strany)

11. Upevnenie:

a) Sledovanie a tlač písmená

Chlapci, krúžte okolo písmeno a napíšte ho. (Najprv nakreslite čiaru zhora nadol, potom nechajte trochu miesta, nakreslite druhú čiaru zhora nadol a potom v strede spojte dve paličky).

b) Zvuk - rozbor slova Nina,slon

znovu nahrať zvukový vzor slova. Skladanie slova z predtým zloženého slova slabiky.

14. Zrátané a podčiarknuté lekcie.

Z čoho stretol listom?

Aký druh znie toto písmeno znamená?

Uveďte popis zvuk H, zvuk n V čom sú si podobné, v čom sa líšia?

Aké iné spoluhlásky zvuky, ktoré si pamätáte?

Téma: Zvuky N - N Písmeno N.

komunikácia: Naučte sa podávať porovnávací popis zvukov N-N. Naučte sa rozlišovať zvuky. Naučte sa vyberať slová, ktoré majú opačný význam. Pracujte na návrhu. Zoznámte sa s listom. Rozvíjať zručnosť zvukovej analýzy slabík a slov. Oboznámte sa s pravidlami používania veľké písmeno v menách. Rozvíjajte fonematický sluch, pamäť, myslenie a pozornosť.

Socializácia: Vychovávať deti k samostatnosti, schopnosti pracovať vo dvojiciach, dotiahnuť začatú prácu do konca.

zdravie: Rozvíjajte fixáciu očí vizuálna pozornosť, artikulačný aparát, jemná motorika rúk.

Metódy a techniky : pokyny, povzbudenie, vysvetlenia, ukážka.

Vybavenie: karty s písmenami, znaky - symboly zvukov, karty modrej a červenej farby, písmeno H, projektor.

Vzdelávacie oblasti:"Komunikácia", "Poznanie", "Socializácia", "Zdravie".

Priebeh lekcie:

I. Organizačný moment.

Chlapci, dnes k nám prišli hostia, pozdravme ich(deti pozdravujú)

2. Emocionálna nálada.

Teší ťa, že ich vidíš? Ukážte, akí ste šťastní, že máte hostí(usmieva sa na hostí).Výborne! Nie sú tu náhodou! Hostia chcú vidieť, čo sme sa vy a ja naučili na našej hodine gramotnosti.

Pozri sa na mňa, zopakujme si s tebou pravidlo reči:

Každý deň, vždy, všade

V triede, v hre

Áno, hovoríme jasne

Nikam sa neponáhľame

3. Posolstvo témy a účelu lekcie:

Chlapci hádajte hádanky:

Aký je spoločný zvuk v týchto slovách? (N - Nb)

Dnes v triede budeme hovoriť o zvukoch N - N a zoznámime sa s písmenom N.

4. Pracujte na novej téme.

a) Akusticko - artikulačný obraz zvukov.

Výslovnosť hlások N, N v zbore, jednotlivo. Zvukové vlastnosti:

Zvuk N - spoluhlásky, znený, pevný

Zvuk N - spoluhláskový, zvučný, mäkký

b) Rozvoj fonematického sluchu

Hra "Opakovať"

Na - nya, my - nie, no - nu, my - mňam, fňukanie - niť, nos - nesený, ton - Tonya

c) Výslovnosť prejavov.

Na-na-na Ale-ale-ale

Borovica na kopci. Vonku je tma.

My-my-my Oh-och-och

Na oblohe nie je žiadny mesiac. Zapáľ oheň.

Naty a Nina majú dnes meniny.

Narodeninám venovali ponožky, korčule a krepovačku.

d) Spojenie hlások a písmen

Písmeno H, môžete povedať každému,

Veľmi ako posteľ.

Hľadanie písmena v rozdelených abecedách.

5. Prstová hra "Mink"

Špičkou palca pravej ruky sa deti striedavo dotýkajú ukazováka, prostredníka, prstenníka a malíčka (1, 2). Urobte to isté s ľavou rukou.

Norok vyšiel z norky

A šiel do známeho norka.

Vstúpil som do norky,

Nenašiel som norku v norke.

6. Upevnenie:

a) Načrtnutie a napísanie písmena

Chlapci, zakrúžkujte písmeno okolo obrysu a vytlačte ho. (Najprv nakreslite čiaru zhora nadol, potom nechajte trochu miesta, nakreslite druhú čiaru zhora nadol a potom v strede spojte dve paličky).

b) Skladanie slabík z rozdelenej abecedy a ich čítanie:

NA ALE ANI NÁS DOBRE

c) Zvuk - rozbor slova Nina.

Rozloženie zvukovej schémy slova. Vytváranie slova z predtým zložených slabík.

7. Gymnastika pre oči

Predstavte si

prišli sme do čarovného lesa. (Pohyb očí v kruhu).

Koľko zázrakov je tu naokolo.

Vpravo je breza v kožuchu. (Pohyby očí doľava a doprava).

Naľavo sa na nás pozerá strom.

Na oblohe sa točia snehové vločky (Pohyb očí v kruhu a nižšie)

8. Pracujte na ponuke

Vytvorte vety pomocou kľúčových slov:

Nadia - piesne Nina - spánok Natasha - korčule

Nikita - sánky Marina - dáždnik Alena - džús

9. Fyzická minúta

Pinocchio sa natiahol,

Raz prehnutý, dvakrát prehnutý.

Zdvihnuté ruky do strán,

Kľúč sa zrejme nenašiel.

Aby sme dostali kľúč

Musíte sa postaviť na prsty.

10. Upevnenie

a) Hra „Nájdi písmeno navyše“ (podľa jednotlivých kariet)

Deti nájdu písmeno navyše. Prečo je písmeno "H" zbytočné?

Odpovede detí. Písmeno „H“ je spoluhláska a zvyšok sú samohlásky.

b) Hra „Nájdi slová so zvukom“ N “

Chlapci, vymyslite slová so zvukom „N“ alebo si zapamätajte slová so zvukmi N - N.

11. Zhrnutie vyučovacej hodiny

S akou hláskou a písmenom sme sa zoznámili? Aký je zvuk "N"? (súhláska, môže byť tvrdá, mäkká, znelá.) S akými samohláskami sa kamaráti písmeno „H“ (A, O, S, U, E). A s akými písmenami je „H“ priateľské (I, Yo, E, Yu, I).

Chlapci, veľmi sa mi páčilo, ako pracujete. Výborne, všetci odviedli skvelú prácu.


Téma "Zvuk a písmeno H"

Zostavil učiteľ logopéda: Denisova Oksana Vladimirovna

Moskovská škola GBOU č. 1285 JV "Ostrov pokladov"

Cieľ: Uveďte písmeno a zvuk „N“.

Úlohy:

Vzdelávacie:

  • Naučte deti odpovedať na otázky presne a úplne;
  • Vytvorte lexikálnu a gramatickú štruktúru;
  • Zlepšiť gramatickú štruktúru reči;
  • Objasniť artikuláciu zvuku "N"
  • Upevniť formovanie pojmov „súhlasný, pevný, zvučný zvuk“;
  • Cvičiť deti v rozbore a syntéze slov, zvukovo-písmenových a zvukovo-slabičných slov;
  • Automatizujte zvuk "N" v slabikách, slovách, vetách;
  • Vyučovať čítanie a písanie;

Korekcia-rozvoj;

  • Rozvoj fonematického sluchu a fonematického vnímania;
  • Rozvíjať sluchovú a vizuálnu pozornosť, pamäť, logické myslenie;
  • Zlepšiť artikulačné motorické zručnosti;
  • Rozvíjať schopnosť porozumieť a dodržiavať jednoduché a zložité (dvojkrokové) pokyny;
  • Rozvíjať hrubú a jemnú motoriku, koordináciu pohybov;
  • Rozvíjať grafické zručnosti;

Vzdelávacie:

  • Vytvárať pozitívne postoje k účasti na vyučovaní;
  • Formovanie schopnosti počúvať rovesníkov a logopéda;
  • Kultivovať vnímavosť, starostlivý postoj k ostatným (opatrný postoj k predmetom);
  • Pestovať komunikačné schopnosti, dobrú vôľu, spoločenskosť, kultúru správania v sociálnych a životných situáciách;
  • Pestovať iniciatívu, samostatnosť
  • Pestujte si vytrvalosť

Metódy a techniky:

  • Verbálne: rozhovor, otázky, vysvetlenia, pokyny, povzbudenie.
  • Vizuálne: obrázky predmetov, v názve ktorých je zvuk "N"
  • Praktické: didaktické hry, telesná výchova, rozvoj veľkej a jemnej motoriky.

Vybavenie: obrázky predmetov: hus; líška; ceruzka; rebrík; nosorožec; nos; ponožky; poznámky; kufor; pohovka; slon; gramofón. Magnetická tabuľa, pastelky, počítacie tyčinky, linajkový papier, trojfarebné perá, ceruzky tri farby

Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment:

Ahojte chalani. Dnes si zahráme takúto hru.

Pomenujem zvuk, slabiku alebo slovo. Ten, kto správne určí, čo to je, si sadne. (N; ON; NATASHA; ALE; N; NOC; NO; MY; POZNÁMKY; NOS; N; PONOŽKY; NE)

2. Hlavné telo:

  • Zoznámenie sa so zvukom a písmenom "H"

Kto uhádol, o akom zvuku sa dnes bavíme? "N"

Pozrite sa, ako sa správne vyslovuje hláska „N.“ Pery sú otvorené, zuby sú v krátkej vzdialenosti, na krku zvoní. Prúd vzduchu smeruje na špičku jazyka, naráža na prekážku v ústach. Pri vyslovovaní tvrdého zvuku (H) je jazyk za hornými zubami. Skús to.

Aký je zvuk "N" (súhláska, tvrdá, zvučná)

Prečo si to myslíš? (píšeme modrou farbou, vzduch sa stretáva s prekážkou, na krku zvoní)

Mám asi písmeno EN Na písmene EN som ako na rebríku,
Zrazu bola pieseň: Sedím a spievam piesne
N-n-n-n-n-n-n-n-n-n-n-n - (nakreslím)
Mám rebrík. E. Tarlapan

Na stoloch máte počítacie palice. Vezmite ich a rozložte písmeno „EN“. Výborne. Odstráňte tyčinky.

  • Rozvoj jemných motorických schopností.

Teraz vezmeme hárky papiera a napíšeme jeden riadok písmena „EN“ podľa predlohy (veľký-malý). Nezabudnite urobiť medzery medzi pármi písmen. Akou farbou napíšeme písmeno „EN“? (ukážka na tabuli + zobrazenie písma)

  • Cvičenie "Nový zvuk"

Priniesol som ti obrázky. Potrebujete počuť, kde sa nachádza zvuk „N“, na začiatku, v strede, na konci slova?

Dieťa si určí polohu hlásky v slove a urobí si obrázok.

  • Cvičenie „Urobiť návrh“

Teraz, keď máte všetci obrázky, vytvorte vety na základe nich. Začnem: Gosling veľmi rád pláva v jazierku. Teraz ty. Na druhej strane.

  • Telesná výchova "Opakujte, neurobte chybu"

Logopéd hovorí slabiky so zvukom „N“ a robí rôzne pohyby. Deti musia opakovať.

Cvičenie na interhemisférickú interakciu: "Palacinky"; "voda"

  • Cvičenie: "Vytvorte slabiku"

Chlapci, čo si myslíte, že sa stane, ak skombinujete 2 zvuky "A" a "N" --- AN O__N - OH; U___N - OSN; I____N -IN; Y____N - YN; E ____N - EN. (píšem na tabuľu)

To isté s otvorenými slabikami. NA; ALE; USA; NE; NO.

  • Zvukovo-slabičný rozbor slov

Vzali sme si listy. Nakreslíme zvukovo-slabičnú schému prvého slova (noty). Jedno dieťa pracuje na doske. Rovnaké slová: syn; okno.

Výborne. Všetko položili na okraj stola.

3. Záverečná časť:

Zhrnutie lekcie:

A teraz, deti moje, hádajte hádanky:

Celý život kráčajú, ale nedokážu sa predbehnúť. (nohy)

Fučí, fučí, sedí na tvári. (nos)

Akým zvukom sa slovo začína?

Prečo som robil také hádanky? (dnes sme hovorili o zvuku "N")

Dobré dievčatá. Dnes sa ti darilo skvele. Zatlieskaj si. Pohladkajte sa po hlave a povedzte: "Sme skvelí!" Lekcia sa skončila.

Literatúra

  1. T.Yu Bardysheva, E.N. Monosova Logopedické triedy v materskej škole. Školská prípravná skupina.

Moskva, vydavateľstvo "Scriptorium 2003", 2011.

  1. T.Yu Bardysheva, E.N. Monosova Zošit logopedických úloh. Školská prípravná skupina.

Moskva, vydavateľstvo "Scriptorium 2003", 2012.

  1. O.I. Krupenchuk Lekcie logopéda. Učenie písmen pre deti vo veku 5-6 rokov. Petrohrad, vydavateľstvo "Litera", 2008.
  2. N.V. Nishcheva Abstrakty podskupinových logopedických tried v seniorská skupina MATERSKÁ ŠKOLA pre deti s OHP.

Petrohrad, vydavateľstvo "Childhood-Press", 2007.

  1. V.V. Konovalenko, S.V. Konovalenko Frontálne logopedické triedy v prípravnej skupine pre deti s fonetickým a fonematickým nedostatočným rozvojom (obdobie II).

Moskva, vydavateľstvo "Gnome and D", 2001.


Margarita Semenová
Zhrnutie lekcie „Zvuky [n] - [n ']. písmeno n"

Zhrnutie lekcie Zvuky N, N. List H

Cieľ: Posilnite zručnosť jasnej výslovnosti zvuky"N" "N" Rozvíjať sluchovú a zrakovú pozornosť, pamäť. Rozvíjať fonematický sluch, reč, jemnú motoriku. Rozvíjať zručnosti zvuková analýza a syntéza. Čítanie priamych a spätných slabík. Doplnenie slovná zásoba. Pestovať zručnosti aktivity, spolupráce, schopnosť počúvať učiteľa a jeden druhého.

Vybavenie: Prednastavené obrázky objektov zvuky n a n. Súpravy pre zvuková analýza. Slabikové tabuľky. Tyčinky, zápalky, mozaiky, ceruzky. Pracovné zošity O. S. Gomzyak album 1.

Priebeh kurzu.

1. Organizačný moment.

Pozri sa na mňa, zopakujme si s tebou pravidlo prejavy:

Každý deň, vždy, všade triedy, v hre

Je to tak, jasne hovoríme, že sa nikam neponáhľame.

Logopéd: Navrhujem zahrať si hru „Silent Movie“, ktorú si zopakujeme zvuky ktorí už boli poučení. A čo sú tieto zvuky - hádajte sami(logopéd ticho artikuluje odovzdané samohlásky zvuky) - ich deti hlas: a, y, o, i, s.

Logopéd: Chlapci, čo je zvuky?

Pamätajte si, ktorá spoluhláska zvuk poučili sme sa z minulosti lekciu? (m, m)

Aký je rozdiel medzi samohláskami zvuky zo spoluhlások?

2. Úvod do zvuky"N", "N". Charakteristický zvuk.

Chlapci hádajte hádanky (na základe obrázkov):

Je v ňom veľa sily, Je vysoký skoro ako dom.

Má obrovský nos, akoby mu narástol o tisícku (slon)

Chlapci hádajte 2 hádanka:

Kopytom klopem, klopem, skáčem, skáču.

Hriva sa vlní vo vetre. kto to je (kôň)

Logopéd: A aké slovo hovoria, keď poháňajú koňa? (ale ale ale)

Logopéd: Vieš spievať zvuk H? Čo sa týka výslovnosti zvuk H? (jazyk, zuby, pery (práca so zrkadlami)

V slove slon posledný zvuk N spoluhláska, pevné. A v slove kôň – ktorý je posledný zvuk? (Hy). znamená, zvuk N je tvrdé a mäkké N.

3. Hra „Čo zvuk Určte tvrdosť a mäkkosť zvuky"N", "N" v slová: nora, norok, nosorožec, sane, niť, jahoda, bubon, pneumatika, pomaranč, diviak, jeleň, korčule (Zdvihnite modré žetóny, keď začujete pevné znieť jedným slovom, zelená-mäkká)

4. Zvuková analýza slova kone. Schéma slova.

Deti zostavujú schému na stoly, logopéd na tabuľu.

5. Úvod do písmeno H. Zobrazovanie a prezeranie písmená.

Logopéd: Ako to vyzerá písmeno H? znovu nahrať nalepiť písmená, zápalky, mozaiky (voliteľné)

5. Čítanie slabík.

NA, ALE, NO, ANI, MY

AN, OH, OSN, IN, EUN

HUDOBNÁ PAUZA "Zakázaný pohyb"

6. Práca v zošitoch S. Gomzyak „Správne hovoríme vo veku 6-7 rokov“ strana 24

Úloha číslo 4 "Vyplňte bunky podľa vzoru".

prstová hra "ceruzka"

Váľam ceruzku v rukách

krútim medzi prstami.

Určite každý prst

Naučím ťa byť poslušným

№5 "Prečítajte a napíšte slovo do konca riadku podľa modelu".

7. Doplnenie slovnej zásoby. Čítanie príbehu "Nos".

Logopéd: Vypočujte si zaujímavé informácie o rôznych nosoch.

Pinocchio mal kvôli svojmu dlhému nosu veľa problémov. A u zvierat je nos dôležitým orgánom, zachraňuje im život. Používajú ich na čuchanie jedla a vôňu svojich nepriateľov. Dostávajú vlastné jedlo. Napríklad ďatle nosom-zobákom vydlabávajú choré stromy a vyťahujú odtiaľ chutné húsenice a mečúň má strašnú zbraň - nos, ktorým prepichuje svoju korisť. Prasa vyhrabáva korienky zo zeme čumákom. A vo Francúzsku prasatá so svojim rypákom hľadajú pre ľudí huby – hľuzovky.

Logopéd Chlapci, povedzte mi, aké zviera dokáže zbierať ovocie zo stromu, dvíhať poleno a oblievať sa vodou ako zo sprchy? (toto je slon).

Hákovitý nos-zobák papagája mu pomáha liezť po stromoch a obratne rozbíjať orechy.

A v našich lesoch žije vták - kríženec. Tento vták so zobákom-nosom dokáže lúpať šišky a získavať z nich semená.

AT južné krajinyžijú divé kurčatá, v ktorých je nos-zobák pieskovým teplomerom, zahrabávajú vajíčka do piesku, aby sa z nich vyliahli kurčatá. Piesok musí mať určitú teplotu.

Nos mravčiara je pascou na jeho obľúbené jedlo, čo myslíte? (mravce).

8. Zrátané a podčiarknuté lekcie.

Chlapi, s čím zvuky a písmená, ktoré sme stretli? Aká úloha sa vám páčila? Čo zaujímavé ste sa dozvedeli? (odpovede detí)

Veľmi sa mi páčilo, ako pracujete. Výborne, všetci odviedli skvelú prácu (Odmena nálepkami v zošitoch).

Pripravila učiteľka-logopéd Semenova Margarita Vasilievna

Súvisiace publikácie:

Súhrn logopedických hodín so staršími deťmi predškolskom veku na tému: "Zvuky B, B. Písmeno B". Zostavila: učiteľka - logopedička Katina.

Zhrnutie lekcie o výučbe gramotnosti „Zvuky [f, f ’]. písmeno F" Zhrnutie GCD o výučbe gramotnosti „Zvuky [f, f"]. Písmeno F pre deti zo všeobecnej vývojovej skupiny od 6 do 8 rokov Účel:.

Zhrnutie lekcie „Zvuky [P] - [P ’], písmeno P“Účel: formovať u detí zručnosti jasne rozlišovať medzi hláskami P, Pb a používať správne v ústnom a písanie. Úlohy:.

Abstrakt lekcie o výučbe gramotnosti v prípravnej skupine „Zvuky [B] - [B ']. písmeno B" Abstrakt lekcie o výučbe gramotnosti v prípravnej skupine „Zvuky B – B. Písmeno B» Výchovné úlohy. Úvod do zvukov.

Abstrakt lekcie prípravy na vyučovanie gramotnosti v prípravnej skupine „Znie [T] - [T ’] Písmeno T“ Programové úlohy: 1. Nápravno-výchovné: -naďalej učiť deti rozlišovať hlásky /t-t/ v slovách, určovať miesto hlásky v slove;.

Abstrakt lekcie o rozvoji rečovej a vyučovacej gramotnosti v skupine prípravnej na školu „Zvuky [D] - [D ’] a písmeno D Abstrakt vyučovacej hodiny o rozvoji rečovej a vyučovacej gramotnosti v prípravnej skupine do školy Zostavil: vychovávateľ najvyššej kvalifikačnej kategórie.

Oľga Efremová
Zhrnutie lekcie o výučbe gramotnosti „Zvuk a písmeno H“

Zvuk a písmeno H

vzdelávacie úlohy. Písmeno H a zvuk [n]. Formovanie schopnosti nájsť nové písmeno medzi ostatnými písmenami abecedy. Zlepšenie zručnosti čítania slabík s absolvovaním písmená.

rozvojové úlohy. Zdokonaľovanie fonematických zobrazení, rozvoj zrakovej a sluchovej pozornosti, všeobecnej a jemnej motoriky, koordinácia reči s pohybom, tvorivá predstavivosť.

vzdelávacie úlohy. Formovanie zručností spolupráce, interakcie, dobrej vôle, zodpovednosti, samostatnosti.

Vybavenie. tyčinky, kocky, "Môj primer» a pracovné zošity podľa počtu detí, jednoduché a farebné ceruzky, námetové obrázky na organizačnú chvíľku.

Pokrok v lekcii

1. Organizačný moment. Rozvoj fonematických reprezentácií.

Učiteľka pozdraví deti.

učiteľ: Ten, kto volá očné buľvy, si sadne zvuky. Potom spoluhlásky.

Deti odpovedajú.

učiteľ: Správne! Posaď sa. Ako slová sa končia zvukom: slon, sen, klaun.

Detské možnosti.

učiteľ: Správne. Dnes na lekciu spoznávame nových zvuk a písmeno H.

2. Zvuk [n]. Artikulácia zvuk. Vývoj vizuálnej gnózy, konštruktívnu prax, jemná motorika, fonematický sluch. Výchova jemného útoku hlasu.

Učiteľ položí na tabuľu obrázok plačúceho dievčaťa.

učiteľ. Pozri sa na obrázok. Dievča kňučí n-n-n. Opakuj, Miška, ako to dievča kňučí.

dieťa. N-n-n!

učiteľ. Vyslovme spolu zvuk"N", pery v neutrálnej polohe, špička jazyka je zdvihnutá a opiera sa o horné rezáky. Pri vyslovovaní zvuk N cítil vibrácie nosovej dutiny. Čo to je zvuk?

deti. Spoluhláska

Učiteľ Ako ste uhádli, že ide o spoluhlásku zvuk?

deti: Lebo ťahať sa dá, ale spievať sa nedá.

učiteľ: A aký farebný kruh to označíme?

deti: modrý kruh

3. Hra „Chyťte zvuk» Rozvoj fonematického sluchu. Výber zvuk[H] zo série samohlások zvuky, slabiky

učiteľ: Treba sa chytiť zvuk [n]. Keď to budete počuť, tlieskajte rukami. N, t, p, m, n, o, a, n. Na, ma, an, un, pa, am, but.

4. Hra „Nájdi si miesto znieť jedným slovom»

učiteľ. Vypočujte si báseň a pomenujte slová, ktoré začínajú zvuk [n].

Natašin pehavý nos.

Naša Naty je prváčka.

deti. nos, Natasha, naša, Nata.

P e d a g o g Výborne! Počuli ste už všetky slová, ktoré začínajú samohláskou? zvuk [n].

Učiteľ umiestni schémy označujúce miesto znieť jedným slovom.

Učiteľ Ďalšia úloha. Treba si určiť kde zvuk[n] v každom z týchto slov.

Prezeranie obrázkov, ktoré majú názvy zvuk [n] a umiestnenie znieť jedným slovom: niť, citrón, sklo, bubon, nosorožec, noc.

učiteľ: Výborne, odviedli ste dobrú prácu.

5. Úvod do písmeno H. Vývoj zrakovej gnózy a konštruktívnu prax.

Učiteľ umiestni zväzok na magnetickú tabuľu písmeno H.

Učiteľská noha, noha

Naprieč bol umiestnený pás.

List písmená"H" s prstom vo vzduchu.

Koľko palíc bude potrebné na stavbu písmeno H?

deti: Tri

Pedagóg Výborne! zložil si písmeno H, a teraz vložte tyčinky do nádob. Pozrite sa, ako môžete vyskladať kocky písmeno H. Skúste urobiť to isté.

Učiteľ odstráni nádoby.

Pedagóg Pozrite sa písmeno H na tabuli. Jeden je veľký a druhý malý.

6. Cvičenie "Nájsť obrázky". Rozvoj zrakového vnímania, fonematické reprezentácie.

Učiteľ vloží obrázok.

Pedagóg A teraz na tomto nájdime predmety, ktorých mená sa tiež začínajú týmto zvuk H.

deti. Ponožky, nite, nôž, nožnice.

Učiteľ Pozrite sa na kvety. Toto sú narcisy. Opakujte toto slovo.

deti. Narcisy.

P e da g o g Z čoho zvuk začína toto slovo?

deti. Takže zvuk [N].

7. Cvičenie "Vzdávajme si česť". Formovanie čitateľských zručností.

Pedagóg Teraz si prečítajme slabiky a slová.

Deti najprv v zbore a potom po jednom čítajú slabiky a potom slová.

8. Prestávka v telesnej kultúre.

9. Pracujte v zošite. Rozvoj jemnej motoriky, grafomotoriky. Učiteľka pozve deti k stolom, rozdá im otvorené zošity a nádoby s ceruzkami.

Peda g o g Čo list vidíš na listoch?

deti. Toto je písmeno H.

P food g o g Akou ceruzkou to vyfarbíš?

deti. Modrá.

učiteľ Prečo?

deti. Toto je spoluhláska list.

Pedagóg Color the big písmeno modrou ceruzkou, ale malý najprv zakrúžkuj písmeno a potom farbu.

Deti plnia úlohu, učiteľka sleduje, ako sedia, ako majú zošity, ako držia ceruzky.

Učiteľ Aké obrázky vidíte na tejto stránke?

deti. Vidíme vlákna.

11 zvuk začínajú ich mená?

deti. Takže zvuk [n].

11. Organizácia promócie lekcie. Hodnotenie práce detí.

Učiteľ vyzve deti, aby si zapamätali, čo na ňom robili lekciu.

Pe d a g o g C čo list stretli ste sa dnes?

deti. S písmeno H.

Pe d a g o g Čo je to list?

Deti Solasnaja.

Pe d a g o g Koľko palíc si musíte vziať, aby ste ich zložili písmeno H?

D s t i. Tri palice.

P d a g o g V čom sú slová zvuk [n] si pamätáš?

P d a g o g Čo sme robili na lekciu?

Súvisiace publikácie:

Zhrnutie podskupinovej logopedickej hodiny o výučbe gramotnosti v súlade s federálnym štátnym vzdelávacím štandardom „Zvuka [U] a písmeno U“ Synopsa podskupinovej logopedickej hodiny. Typ triedy: tréning. Skupina detí podľa štruktúry porúch reči: FFNR Vek:.

Abstrakt lekcie gramotnosti pre deti prípravnej skupiny „Zvuk [O] a písmeno O“ Ciele: Zopakovanie študovaných samohlások, ich odlíšenie od seba. Aktualizácia vedomostí detí o písmene O. Upevnenie vizuálneho obrazu.

Abstrakt lekcie o výučbe gramotnosti pre deti prípravnej skupiny „Zvuk [U] a písmeno U“Účel: Zovšeobecnenie poznatkov o hláske a písmene U. Rozvíjať schopnosť rozlíšiť hlásku U od množstva iných hlások, od slov. ; výber slov pre danú osobu.

Abstrakt lekcie o výučbe gramotnosti „Sound [c]. písmeno C" Ciele hodiny: zoznámiť deti s písmenom C, naučiť ich čítať slová s týmto písmenom; formovať zručnosti pravopisu správne, vyjadrovať sa.

Abstrakt lekcie o výučbe gramotnosti „Sound [h]. Písmeno Ch. Kombinácie cha, chu " Ciele hodiny: zoznámiť deti s písmenom H, kombináciami CHA, CHU, naučiť správne čítať slová a kombinácie; rozvíjať pravopisné zručnosti.