Podrobný náčrt príbehu je úžasný lekár. Metodický vývoj lekcie literatúry: "Je v príbehu A.I. Kuprina zázrak" Zázračný lekár "

Plán hodiny literatúry v 6. ročníku

Učiteľka ruského jazyka

A literatúru

MAOU" stredná školač. 6"

G. Kogalym

Yurichka Marina Yurievna

Téma

Typ lekcie: asimiláciu nových poznatkov.

Plánované výsledky vzdelávania:

Predmet:

Kognitívna oblasť:mať vedomosti o živote a diele Kuprina; poznať hrdinov diela, žánrové črty vianočného príbehu; rozlišovať medzi obrazom rozprávača a autora v diele; identifikovať v texte umelecky významné vizuálne a výrazové prostriedky jazyka; vedieť vytvoriť slovný portrét na základe získaných vedomostí;

Hodnotovo orientovaná sféra: vytvoriť si vlastný postoj ku Kuprinovmu príbehu „Úžasný doktor“, jeho problémom“ pripojiť sa k duchovným a morálnym hodnotám ruskej literatúry; hodnotiť expresívne čítanie spolužiakov; analyzovať formy vyjadrenia postoja autora;

Komunikačná oblasť:príbehy, ústne odpovede na otázky s použitím citácií;

Estetická sféra: určiť umelecká funkcia obrazné a výrazové prostriedky jazyka v diele.

Osobné: uvedomiť si osobný význam doktríny; ukázať pripravenosť na sebarozvoj.

Metapredmet: (kritériá pre tvorbu/hodnotenie zložiek univerzál vzdelávacie aktivity- UUD)

Poznávacie: orientovať sa v referenčnej literatúre; odpovedať na otázky učiteľa a vyvodiť závery; nájsť informácie v učebnici

Regulačné : osvojiť si schopnosť porozumieť učebným cieľom vyučovacej hodiny, zhodnotiť svoje úspechy na vyučovacej hodine;

Komunikatívne: osvojiť si schopnosť vysloviť monológ a viesť dialóg. pracovať individuálne v skupine; formulovať a obhajovať svoj názor; prejaviť úctu k druhému človeku, jeho názor, občianske postavenie.

Vybavenie: učebnica „Literatúra. Grade 6, edited by V.Ya. Korovina, portréty A.I. Kuprin a N.I. Pirogov, ilustrácie k príbehu "The Wonderful Doctor", multimediálny projektor, počítač.

Dobrý človek sa učí od človeka

Ch.Aitmatov

Etapa

Činnosť učiteľa

Študentské aktivity

  1. Organizačné (1 min.)

Účel: pripraviť žiakov na prácu v triede.

Učiteľ pozdraví triedu. Uvádza tému lekcie.

Komunikujte s učiteľom.

  1. Stanovenie cieľov a cieľov pre lekciu. Motivácia výchovno-vzdelávacej činnosti žiakov (2 min.)

Účel: rozvoj motivácie k vzdelávacím aktivitám.

Pomáha formulovať účel lekcie. Študenti si zostavia plán hodiny

Formulujte ciele a zámery lekcie, vytvorte plán lekcie

  1. Aktualizácia znalostí (5 minút + 2 minúty)

Účel: reprodukovaním predtým získaných poznatkov pripraviť pôdu pre aktívnu asimiláciu nového materiálu, t.j. urobiť predchádzajúce poznatky relevantné v danej chvíli

Kontrola domácich úloh

Na zodpovedanie otázok pracujte vo dvojiciach.

  1. Primárna asimilácia nových vedomostí (3 min)

Účel: zabezpečenie vnímania porozumenia a primárneho zapamätania si poznatkov a metód konania, súvislostí a vzťahov v predmete štúdia.

Pýtanie sa otázok

Správa, odpoveď na otázky

  1. Počiatočný test porozumenia (6 minút)

Účel: zistiť správnosť a povedomie o asimilácii nového vzdelávacieho materiálu.

Pýtanie sa otázok

Pracujte v skupine, odpovedajte na otázky

  1. PHYSMINUTE (1 min)
  1. Primárna fixácia (10 min)

Účel: zabezpečiť asimiláciu nových poznatkov a metód konania na úrovni aplikácie v zmenenej situácii.

Pomáha identifikovať znaky

Správa, vyplňte tabuľku v skupinách

  1. Kontrola asimilácie, diskusia o chybách a ich oprava (5 min)

Účel: identifikovať kvalitu a úroveň zvládnutia vedomostí a metód konania, zabezpečiť ich nápravu.

V prípade potreby opravte odpovede

Prečítajte si odpovede

  1. Informácie o domáca úloha, inštruktáž o jeho realizácii (1 min)

Účel: poskytnúť pochopenie účelu, obsahu a metód vykonávania domácich úloh.

Vysvetľuje, ako robiť domáce úlohy

Vyberte si úroveň domácej úlohy

  1. Reflexia (zhrnutie hodiny) (5 min)

Cieľ: zmobilizovať žiakov k reflexii svojho správania, osvojiť si princípy sebaregulácie a spolupráce.

Hodnotí triednu prácu

Hodnotiť ich prácu. Metóda "Pyaterochka"

A.I. Kuprin. „Zázračný doktor“ ako vianočný príbeh

Téma hodiny je ukrytá na tabuli pod listami.

1. Organizačná fáza (snímka 1) (1 min)

Lekcia začína.

Pôjde chlapom na budúce použitie.

Snažte sa všetkému porozumieť

Naučte sa odomykať tajomstvá

Dajte úplné odpovede

A nezívajte v triede.

Zazvonil nám zvonček

Všetci ticho vošli do triedy,

Všetci krásne vstali za svojimi stolmi,

slušne pozdravil,

Sedieť ticho, chrbát vzpriamený.

Dýchajme všetci s úsmevom

A naša lekcia sa začne.

(snímka 2) Chlapci, téma našej lekcie je skrytá v ďalšom rebuse. Skúste to rozlúštiť.

(snímka 3 po ukázaní témy lekcie)

2. Stanovenie cieľa a cieľov vyučovacej hodiny. (2 minúty)

Chlapci, aký je podľa vás účel našej lekcie?

Účelom lekcie je vykonať morálne hodnotenie postáv, zistiť, aký príbeh sa nazýva Vianoce.(Po vyslovení kliknite na cieľ)

Ciele lekcie: 1. Vykonajte hodnotenie hrdinov.

2. Odhaľ črty vianočného príbehu.

(Po oznámení kliknite na úlohy)

Teraz si urobme plán našej práce. Čo musíme urobiť, aby sme dosiahli náš cieľ?

  1. Zapamätajte si príbeh. Prerozprávajte hlavné body z ilustrácií. Sledujte dej.
  2. Povedz o doktorovi a jeho prototype.
  3. Vykonajte morálne hodnotenie postáv.
  4. Identifikujte črty vianočného príbehu.

Chlapci, dnes v lekcii budete musieť hodnotiť nielen seba, ale aj svojho spolužiaka. Nájdite si na lavici svoje hodnotiace hárky, ktoré vyplníte počas hodiny. Uvádzajú typy prác, ktoré budete vykonávať a ktoré budete musieť zhodnotiť.

3. Aktualizácia vedomostí (5 min)

Výborne! Teraz sme pripravení ísť. A to podľa plánu našej práce. čo budeme teraz robiť?

Blesková anketa.

Aký dojem urobil príbeh A.I. Kuprin?

Aká je podľa vás myšlienka autora v tomto príbehu?(Citlivý, pozorný prístup jednej osoby k druhej, včasná pomoc, milosrdenstvo.)

Kompozícia (príbeh v príbehu). ako si to vysvetľuješ?

Kto sú oni, hrdinovia príbehu "The Miraculous Doctor"?

V akej situácii sa prvýkrát stretneme s bratmi Grisha a Volodya?(„Bratia stáli pri výklade obchodu s potravinami v 12-stupňových mrazoch a smiali sa... V skutočnosti boli hladní a niesli list v mene svojej matky.“)

Aké slová v popise domova pomáhajú pochopiť ťažkú ​​​​rodinu? Nájsť v texte.

Pozná niekto z vás „zápach chudoby“?(Čítali sme o tom v „Deti podzemia“ V. Korolenka.)

- Ktorá postava je sympatickejšia? prečo? Ako sa rodina dostala do takejto neistej situácie? Ako sa zo situácie dostanú členovia rodiny, ako sa k sebe správajú?

Usporiadajte udalosti príbehu v správne poradie. Napíšte čísla 1-6 (Pracujte vo dvojiciach)(2 minúty)

Následná sekvencia

Udalosť

... s bratom sa nám podarilo na verejné náklady pripojiť k gymnáziu.

Starší chlapec sa zrazu začal zaujate hrabať v hlbokých vreckách župana.

Počul som tento príbeh z úst ... tej istej Grišky, ktorá na Štedrý večer, ktorý som opísal, ronila slzy do zadymenej liatiny s prázdnym borščom.

Ako chlapci kráčali, ulice boli menej preplnené a tmavšie.

Chlapci sedeli na rovnakých miestach a popíjali boršč. Vystrašení dlhou neprítomnosťou svojho otca a nehybnosťou svojej matky plakali, špinavými päsťami si rozmazávali slzy po tvári a hojne ich rozlievali do zašpinenej liatiny.

Dvaja malí chlapci, ktorí stáli pred obrovským, pevným preskleným výkladom obchodu s potravinami, sa začali nekontrolovateľne smiať, tlačili sa lakťami do boku, no mimovoľne tancovali od ukrutného chladu.

úžasné! Výborne!

  1. Primárna asimilácia nových poznatkov. (snímka 5) (3 min)

A kto je ten doktor Pirogov? (správa o Pirogovovi)

Čo urobil doktor Pirogov pre domácu medicínu? (veľký prínos pre chirurgiu)

Čo si myslíte, Pirogovov život bol vzorom služby ľuďom? (Áno)

Prečo bola schopnosť slúžiť ľuďom vždy považovaná za najvyššiu ľudskú hodnotu?

  1. Počiatočná kontrola porozumenia (snímka 6) (6 min)

Vyhľadajte v slovníku význam slova „úžasný“. (na snímke)

Aký zázrak urobil lekár?

Chlapci, prečo si myslíte, že sa ten príbeh volá "The Miraculous Doctor"?

Uveďte morálne hodnotenie konania lekára a iných postáv v príbehu.

Ak to chcete urobiť, rozdeľte sa do skupín a vyplňte tabuľku. 2 minúty na dokončenie úlohy.

Prečítajte si odpovede.

6. PHYSMINUT - snímka 7 ( 1 minúta)

7. Primárne upevnenie

Chlapci, aká je hlavná myšlienka príbehu? (Neklesajte na duchu, nestrácajte odvahu, zostaňte človekom v akejkoľvek situácii)

Vypočujte si posolstvo a identifikujte hlavné črty vianočného príbehu. (vypočuť si správu, identifikovať znaky) - 5 min(8 snímok)

Výborne! Teraz nájdite na svojich stoloch stôl a doplňte ho príkladmi znakov z vianočného príbehu. - 5 minút.

8. Kontrola asimilácie, diskusia o chybách a ich oprava (5 min) - 9 snímok

Prečítajte si odpovede. (skupinová práca)

Známky vianočného príbehu

Príklady

Trojúrovňová organizácia priestoru príbehu

Pivnica Mertsalovcov (peklo);

Slávnostné mesto (krajina);

Mertsalov-otec si nájde prácu (raj)

Materiálna kríza hrdinov

Mertsalov pre chorobu príde o prácu,

Deti začnú ochorieť

Mertsalov si nevie nájsť novú prácu

Mertsalov sa pripravuje na samovraždu

Zázrak

Stretnutie Mertsalova s ​​lekárom v zimnej záhrade

Jasné a radostné zakončenie príbehu

Mashutka sa uzdraví, Mertsalov si nájde prácu, Grisha a Volodya vstúpia do telocvične. Grigorij Mertsalov zastáva funkciu v banke

Sociálna téma príbehu

Nestrácajte odvahu, nestrácajte odvahu, zostaňte človekom v akejkoľvek situácii

Odpovedzte na otázku: "Prečo sa príbeh nazýva vianočný príbeh?"

9. Informácie o domácej úlohe, inštruktáž o jej realizácii (1 min) snímka 10

10. Reflexia (zhrnutie hodiny) (5 min) 11 snímka

Príjem odrazu "Pyaterochka"

Chlapci, vezmite si na stoly čisté obliečky. Obkreslite dlaň. Do každého z prstov napíšte svoj názor na lekciu.

Palec je pre mňa dôležitý a zaujímavý.

Ukazovák – bolo to pre mňa ťažké.

Stredný prst mi nestačil.

Prsteník – nepáčilo sa mi to.

Malíček - moje návrhy.

Tri minúty na dokončenie.

Teraz si prečítajte výsledné výkresy.

12 snímka

Lekcia sa skončila a plán je hotový.

Ďakujem veľmi pekne.

Za to, že ste tvrdo a spoločne pracovali,

A poznatky sa vám určite budú hodiť


Sekcie: Literatúra

Trieda: 5

Forma dirigovania: hodina - reflexia.

Ciele lekcie:

  • Rozvoj sémantických čitateľských zručností: získavanie informácií z prečítaného, ​​ich interpretácia; analýza obsahu a niektorých umeleckých čŕt textu; sebahodnotenie činov hrdinov; určenie postoja autora k postavám a udalostiam príbehu; pochopenie autorovho zámeru.
  • Organizácia duchovnej komunikácie, ktorej obsahom a zmyslom je samostatné objavovanie morálnych zákonitostí žiakmi ľudská spoločnosť, formovanie systému ich duchovných a morálnych hodnôt, rozširovanie sociálnych skúseností.
  • Rozvoj emocionálnej sféry a empatickej kultúry piatakov.

Metodický cieľ: navrhnutie lekcie, berúc do úvahy požiadavky Federal State Educational Standards LLC.

Prostriedky realizácie metodického cieľa: spoločné stanovenie cieľa, plánovanie aktivít na vyučovacej hodine; nezávislá hodnotiaca činnosť na základe kritérií; metódy práce s textovými informáciami: určovanie kľúčových slov, hlavných epizód príbehu, interpretácia obsahu prečítaného textu; kladenie otázok etického a morálneho charakteru, problematická analýza príbehu, hranie rolí, prerozprávanie; metóda duchovného kontaktu, reflexívno-analytické úlohy (formulácia hlavných myšlienok hodiny, technika „svetlého bodu“), technika „epigrafu“, individuálne a skupinové tvorivé úlohy, polylóg.

Vytvorené univerzálne vzdelávacie aktivity

  • Kognitívne UUD: samostatný výber a formulovanie kognitívnych cieľov, sémantické čítanie, vyhľadávanie a výber potrebných informácií, vedomá výstavba rečovej výpovede, nadväzovanie vzťahov príčina-následok, argumentácia.
  • Regulačné UUD: stanovovanie cieľov, plánovanie, kontrola činností v triede.
  • Osobné UUD: hodnotovo-sémantická orientácia, súvzťažnosť konania a udalostí s etickými princípmi a morálnymi normami akceptovanými v spoločnosti; motivácia k procesu a výsledkom činností.
  • Komunikatívne UUD: schopnosť počúvať a počuť, akceptovať niekoho iného uhol pohľadu, formulovanie a argumentácia vlastného názoru, schopnosť pracovať v skupine.

Vybavenie lekcie: portrét A.I. Kuprin, multimediálna prezentácia, výstava kresieb „Naša vernisáž“, sebahodnotiace hárky.

Príprava pred vyučovacou hodinou :

  1. Prečítajte si príbeh A.I. Kuprin "Úžasný doktor".
  2. Nakreslite ilustrácie k príbehu, pripravte si ich obhajobu.
  3. Nájsť v výkladový slovník lexikálny význam slova „milosrdenstvo“.
  4. Vyberte hlavné epizódy príbehu, pomenujte ich (skupinová kreatívna úloha).
  5. Napíšte list Elizavete Ivanovne Savely Petrovičovej, bývalej majiteľke hlavy rodiny (individuálna tvorivá úloha).
  6. Pripravte umelecké prerozprávanie epizódy „In the Mertsalov' Dungeon“ (individuálna úloha).
  7. Pripravte si čítanie o úlohách epizódy „Stretnutie Mertsalova s ​​cudzincom v parku“ (skupinová úloha).
  8. Pripravte správu o Nikolajovi Ivanovičovi Pirogovovi pomocou rôznych zdrojov informácií (individuálna úloha).

Priebeh vyučovacej hodiny

I. Motivačná a inštalačná fáza

1. Úvodný prejav učiteľa.

Slová môžu plakať a smiať sa
Objednávajte, modlite sa a čarujte,
A krvácať ako srdce
A ľahostajne dýchať chlad.
Výzva stať sa a recenzia a výzva
Schopný slova, zmeniť spôsob.
A nadávajú a prisahajú na slovo,
Napomínaj, černi, žehnaj
Áno, Kozlovský

Dnes nás pozoruhodný spisovateľ začiatku dvadsiateho storočia Alexander Ivanovič Kuprin oslovuje slovami na rozlúčku, požehnaním pre aktívnu dobrotu.

Oznámenie témy vyučovacej hodiny.

Dnešná lekcia je lekciou premysleného čítania. Premýšľavý človek je ten, kto ide do niečoho hlboko. Čomu sa dnes budeme venovať?

2. Stanovenie spoločného cieľa. Pokúste sa formulovať ciele lekcie.

Formulácia cieľov hodiny pre študentov:

Porozumieť obsahu prečítaného, ​​porozumieť zámeru autora;

Vyhodnoťte činy hrdinov;

Naučte sa formulovať a argumentovať svoj názor;

Rozvíjať ústnu reč;

Zúčastnite sa skupinovej diskusie o problémoch a problémoch;

Prezentovať výsledky individuálnej a skupinovej práce.

3. Oboznámenie sa s plánom nadchádzajúcej práce.

Na obsahu príbehu „The Miraculous Doctor“ budeme pracovať podľa plánu

Plán lekcie

  1. Zoznámime sa so spisovateľom A.I. Kuprin
  2. sledujeme. Analyzujeme. Myslenie
  3. Formulujeme hlavné myšlienky lekcie. Vyvodzovanie záverov
  4. Hodnotíme naše vzdelávacie aktivity na lekcii
  5. Definícia kritérií sebahodnotenia výkonu (Príloha 1).

II. Organizačná a činnosťová etapa

„Dobrý talent...“ Zoznámenie sa so spisovateľom.

Pred vami je úryvok z článku o tvorbe A.I. Kuprin. Prečítajte si ho a zvýraznite kľúčové slová, ktoré definujú vlastnosti A.I. Kuprin ako človek a spisovateľ (Príloha 2).

sledujeme. Analyzujeme. Myslenie.

Naša dnešná lekcia je reflexia. A.S. Puškin uviedol: „Čítanie nie je nič; zmysluplné čítanie je niečo; zmysluplné a úprimné čítanie je dokonalosť.“ Pozývam vás, aby ste sa zamysleli nad stránkami príbehu, ktorý ste čítali. Porozumieť obsahu, venovať pozornosť slovu. Kniha sa často prirovnáva k ceste. Takže veľa šťastia!

Čítanie diskusie o obsahu

  • Prečo si myslíte, že sa príbeh volal „Zázračný doktor“?

(Lekár, ktorý sa nečakane objavil v živote chudobnej rodiny Mertsalovcov, drasticky zmenil jej osud, zachránil ju pred nevyhnutnou smrťou, dal jej príležitosť postaviť sa na nohy a zaujať dôstojné miesto v spoločnosti).

  • Vyberte synonymá pre slovo "úžasný".

(Úžasné, výnimočné, úžasné, úžasné, veľkolepé).

  • Zamyslite sa nad tým, prečo si autor vybral slovo „úžasný“ z bohatej synonymickej škály? Aký je význam tohto slova?

(Slovo „úžasný“ je odvodené od slova „zázrak“, t.j. mágia. Zázrak je naplnenie najvnútornejších túžob, spása, vyslobodenie z problémov. To je to, čo sa stane s rodinou Mertsalovcov, hrdinami tohto príbehu).

  • Súvisí prívlastok „úžasný“, ktorý zvolil autor, s časom príbehu? Kedy sa to stane?

(Udalosti príbehu sa odohrávajú na Štedrý večer, teda v predvečer Vianoc. Vianoce sa u kresťanov spájajú s očakávaním šťastia, radosti, mágie. Príchod Krista na svet je veľkým zázrakom, ktorý obrátil ľudí žije hore nohami).

  • Máte radi tieto úžasné sviatky, Nový rok a Vianoce? Aké pocity prežívate, keď sa priblížia?

(Radostné očakávanie prekvapenia, darčeka, prekvapenia, zázraku).

  • Ako autor sprostredkoval atmosféru slávnostného večera? Nájdite v texte popis ulíc, výkladov.

(„... cez zarosené okná nejakého domu videli vianočný stromček, ktorý sa z diaľky javil ako obrovský zväzok jasných, svietiacich škvŕn, niekedy dokonca počuli zvuky veselej polky ...“, „slávnostné animácia davu“, „vysmiate tváre elegantných dám...“).

Ale tieto vianočné stromčeky nesvietia pre dvoch malých chlapcov zamrznutých pred výkladom obchodu s potravinami. Grisha a Volodya sa na ňu pozerajú „chtivým zamilovaným pohľadom“, ale chlapci nemôžu dúfať v darčeky.

Zvýraznenie hlavných epizód príbehu (prezentácia práce skupiny):

  1. Pred výkladom s potravinami
  2. V žalári u Mertsalovcov
  3. Stretnutie v záhrade
  4. Doktor priniesol do domu svetlo a nádej
  5. Zmeny v živote rodiny Mertsalovcov
  • Umelecké prerozprávanie epizódy „V žalári u Mertsalovcov“ (individuálna úloha)
  • Ako autor zobrazuje chudobu a smútok rodiny? Venujte pozornosť „hovoriacim“ detailom.

(Dvor, ktorý slúžil ako prirodzené smetisko pre všetkých obyvateľov; zadymené steny plačúce od vlhkosti; neustály zápach chudoby; plač dieťaťa; srdcia zovreté akútnym, nedetským utrpením; Grišov kabát prerobený zo starého vatového županu; Mertsalov letný kabát a plstený klobúk) .

  • Ako sa rodina dostala do problémov?
  • Čo si myslíte, čo odznelo v liste bývalému majiteľovi hlavy rodiny Mertsalovcov?
  • Prezentácia individuálnej tvorivej úlohy „List Elizavety Ivanovnej Savelymu Petrovičovi“.
  • "Svojej žene nepovedal ani slovo, ona mu nepoložila jedinú otázku." Prečo manžel a manželka mlčia?

(„Rozumeli si podľa zúfalstva, ktoré čítali v očiach toho druhého“).

  • "V tomto hroznom osudovom roku nešťastie za nešťastím vytrvalo a nemilosrdne pršalo na Mertsalova a jeho rodinu." Môže sa niečo také stať aj dnes?

(Áno a v našej dobe musia ľudia čeliť mnohým problémom: nezamestnanosť, choroby, nedostatok živobytia. Tieto skúšky môžu byť také ťažké, že to niekedy vzdá aj ten najsilnejší človek.)

  • „Vyšiel na ulicu a bezcieľne kráčal vpred... Už chcel... splniť svoj hrozný zámer...“. Samovražda je hrozný hriech. Prečo hlavu rodiny napadne táto myšlienka?

(Mertsalov sa cíti bezmocný. Všetky jeho pokusy pomôcť rodine, dostať sa z núdze končia neúspechom. Mierne úspory rodiny boli vynaložené na jeho liečbu. Žije, ale dieťa je mŕtve, malá Mashutka je na na pokraji smrti. Mertsalov sužuje jeho svedomie: „... utiecť bez obzretia sa, aby nevidel tiché zúfalstvo hladnej rodiny“).

  • Čo ho zastavilo?

(Výskyt neznámeho starca v uličke zabránil splneniu hrozného zámeru).

  • Myslíte si, že objavenie sa úžasného starého muža v opustenej večernej záhrade je náhodné?
  • Nájdite popis zasneženej záhrady, zahalenej večerným pokojom. Aký druh umeleckými prostriedkami vyjadriť očakávanie niečoho špeciálneho?

(„Stromy zahalené v bielych rúchach driemali v nehybnej majestátnosti.“ Porovnanie snehovej pokrývky stromov s rúchami človeka naladí povznesene, slávnostne. Autor používa prívlastky a personifikácie: „hlboké ticho a veľký pokoj, ktorý strážil záhradu“).

  • Čítanie rolí epizódy „Stretnutie Mertsalova s ​​cudzincom v parku“ (skupinová úloha).
  • Prečo sa Mertsalov, najprv zatrpknutý, potom otvoril cudzincovi?

(Smútkom predtým nikto nevenoval pozornosť, vyhnali ho a poučili a neznámy sa pýta na problémy, je pripravený pomôcť: „Povedz mi všetko po poriadku a čo najstručnejšie. Možno spolu vymysli niečo pre teba“).

  • Čo nasledovalo?

(Starý muž bez váhania začne konať: „O desať minút už Flickers a doktor vchádzali dnu“).

  • Tu je, skutočný zázrak, zázrak náhodného stretnutia! Zázrak vytvorený človekom, ktorého meno je aktívny súcit a účasť. „Obyčajný“ zázrak, prirodzený pre každého svedomitého človeka.
  • Čo sa zmenilo v dome chudobnej rodiny príchodom lekára?
  • Expresívne čítanie úryvku učiteľa so slovami: „Daj Bože, aby sa k vám budúci rok správal trochu blahosklonnejšie ako tento, a čo je najdôležitejšie, nikdy nestrácajte odvahu.“
  • Prečo si myslíte, že „úžasný lekár“ odmietol uviesť svoje meno?

(Ide o nezainteresovaného a skromného človeka, nie nadarmo ho dospelý Grigorij Emeljanovič nazýva svätým. Po vykonaní dobrého skutku za to neočakáva žiadnu vďačnosť).

  • Ako sa ďalej mení život Mertsalovcov?

(„Odvtedy ako anjel naplnený milosťou zostúpil do našej rodiny“).

  • Len zázrak vykonaný týmto svätým mužom? Čo znamená slovo „svätý“?

(Duchovne a mravne čistý, jeho aktívny súcit mal zázračnú moc).

Priezvisko „úžasného lekára“ je Pirogov. Nikolaj Ivanovič Pirogov - slávny chirurg, profesor medicíny (1810 - 1881).

Je to obetavý, nezaujatý človek, ktorý celý svoj život zasvätil záchrane ľudí.

Správa o Pirogovovi (individuálna úloha).

“Naša vernisáž” (tvorivé úlohy: ochrana ilustrácií k príbehu).

III. Fáza kontroly a nastavenia

1. Čo znamená slovo „milosrdenstvo“?

(Ochota pomôcť niekomu zo súcitu).

2. Formulácia hlavných myšlienok lekcie pomocou výrokov ruských spisovateľov na tému „Dobrota a milosrdenstvo“. Ktoré výroky podľa vás rezonujú s hlavnými myšlienkami lekcie?

  • „Konaj dobro, bez ohľadu na to, koho. Dobro, ktoré ste urobili, nebude premrhané, aj keď naň zabudnete.“ (L.N. Tolstoj)
  • "Litujte sa navzájom. Zľutuj sa a budeš šťastný." (E.L. Schwartz)
  • "Vo všetkých prípadoch je lepšie dúfať ako zúfať." (I. Goethe)
  • „Buďte k sebe láskaví. Zlo pochádza zo zla." (A.S. Green)

IV. Reflexívno-hodnotiaca fáza

Báseň V. Sergeeva ako technika „svetlého bodu“:

Poponáhľajte sa, aby ste sa stali tolerantnejšími a láskavejšími
A rýchlo sa naučiť dávať
Takže neskôr pri zamknutých dverách,
Keď sa hostina skončí, nenachádzaj sa.

Nenechajte svoje duše zamrznúť! Veriť v zázraky!

Pamätajte, že každý môže urobiť zázrak, ak je pozorný k ľuďom a milosrdný.

Finálny, konečný tvorivá práca(domáca úloha).

Napíšte esej na jednu z nasledujúcich tém:

  1. Dá sa súhlasiť so slovami Grigorija Mertsalova, že „...to veľké, mocné a sväté, čo žilo a horelo v zázračnom lekárovi za jeho života, nenávratne vymrelo“?
  2. Je potrebné v dnešnom živote dodržiavať radu Pirogova: „...hlavná vec je nikdy nestratiť srdce“?
  3. V aké zázraky by ľudia mali veriť?

Príbeh „Zázračný doktor“ od Kuprina bol napísaný v roku 1897 a podľa autora je založený na skutočných udalostiach. Literárni kritici zaznamenávajú v diele znaky vianočného príbehu.

hlavné postavy

Mertsalov Emeljan- otec rodiny. Doma pracoval ako manažér, no po chorobe prišiel o prácu a jeho rodina zostala bez obživy.

Profesor Pirogov- lekár, s ktorým sa Mertsalov stretol vo verejnej záhrade, pomohol rodine Mertsalovcov. Skutočný prototyp hrdina - veľký ruský lekár N. I. Pirogov.

Iné postavy

Elizaveta Ivanovna- Mertsalova manželka.

Grisha (Gregory)- Mertsalov najstarší syn, má 10 rokov.

Voloďa- najmladší syn Mertsalov.

mashutka- Mertsalovova dcéra, "asi sedemročné dievča".

Kyjev, „asi pred tridsiatimi rokmi“. Dvadsaťstupňový mráz. Dvaja chlapci, Mertsalov Volodya a Grisha, „stáli viac ako päť minút“ a pozerali sa do výkladu obchodu s potravinami. Sami jedli ráno len prázdnu kapustnicu. Chlapi s povzdychom utekali domov.

Matka ich poslala do mesta s úlohou – pýtať peniaze od pána, u ktorého predtým slúžil ich otec. Pánov vrátnik však chlapcov odohnal.

Rodina Mertsalovcov, trpiaca chudobou, žila viac ako rok v pivnici chátrajúceho chatrného domu. Najmladšia dcéra Mashutka bola veľmi chorá a vyčerpaná matka Elizaveta Ivanovna bola roztrhnutá medzi dievčaťom a dieťaťom.

"V tomto strašnom, osudnom roku nešťastie za nešťastím vytrvalo a nemilosrdne pršalo na Mertsalova a jeho rodinu." Najprv sám Mertsalov ochorel na brušný týfus. Kým sa liečil, vyhodili ho z práce. Deti začali byť choré. Ich najmladšia dcéra zomrela pred tromi mesiacmi. A tak, aby našiel peniaze na Mašutkin liek, behal Mertsalov po meste „prosiac a ponižujúci sa“. Ale každý si našiel dôvody na odmietnutie alebo jednoducho vykopol.

Po návrate domov sa Mertsalov dozvie, že pán nepomohol, a čoskoro opäť odchádza a vysvetľuje, že sa pokúsi aspoň požiadať o almužnu. "Pochytila ​​ho neodolateľná túžba utiecť kamkoľvek, utiecť bez toho, aby sa obzrel, aby nevidel tiché zúfalstvo hladnej rodiny." Mertsalov, ktorý sedel na lavičke vo verejnej záhrade, v zúfalstve už premýšľal o samovražde, ale všimol si starého muža, ktorý kráčal uličkou. Cudzinec sa posadil vedľa Mertsalova a začal rozprávať, že kúpil darčeky pre chlapcov, ktorých poznal, ale rozhodol sa ísť cestou do záhrady. Mertsalova nečakane zachvátila „príval zúfalého hnevu“. Začal mávať rukami a kričal, že jeho deti hladujú, kým neznámy hovoril o darčekoch.

Starý muž sa nehneval, ale žiadal, aby všetko povedal podrobnejšie. V neznámej neobyčajnej tvári bolo niečo<…>pokojný a upokojujúci." Po vypočutí Mertsalova starý muž vysvetlil, že je lekár, a požiadal, aby ho vzali k chorému dievčaťu.

Lekár vyšetril Mashutku, nariadil, aby priniesli palivové drevo a zapálili kachle. Po vypísaní receptu cudzinec rýchlo odišiel. Mertsalov, ktorý vybehol na chodbu, sa spýtal na meno dobrodinca, ale ten odpovedal, že muž by si nemal vymýšľať maličkosti a vrátiť sa domov. Príjemným prekvapením boli peniaze, ktoré lekár nechal pod tanierikom na čaj spolu s receptom. Pri kúpe lieku sa Mertsalov dozvedel meno lekára, ktoré bolo uvedené na etikete lekárne: Profesor Pirogov.

Rozprávač počul tento príbeh od samotného Grishka, ktorý teraz „zastáva veľký, zodpovedný post v jednej z bánk“. Zakaždým, keď Gregory rozpráva o tomto incidente, dodáva: „Odteraz je to, ako keby do našej rodiny zostúpil dobrý anjel. Jeho otec si našiel prácu, Mashutka sa uzdravil, bratia začali študovať na gymnáziu. Odvtedy doktora videli len raz - "keď ho previezli mŕtveho na jeho vlastné sídlo Cherry."

Záver

V Zázračnom doktorovi vystupuje do popredia osobnosť lekára, „svätého muža“, ktorý zachráni celú rodinu Mertsalovcov pred hladom. Pirogovove slová: „nikdy nestratiť srdce“ sa stávajú kľúčovou myšlienkou príbehu.

Navrhované prerozprávanie „Úžasného doktora“ bude užitočné pre školákov pri príprave na hodiny literatúry a testovacie práce.

Príbehový test

Otestujte si zapamätanie zhrnutie test:

Hodnotenie prerozprávania

Priemerné hodnotenie: 4.6. Celkový počet získaných hodnotení: 2363.

Alexander Ivanovič Kuprin sa vo svojej práci snažil čo najúplnejšie odhaliť tému milosrdenstva, filantropie a láskavosti. Jedným z najdojímavejších literárnych diel spisovateľa bol príbeh „The Miraculous Doctor“. Odporúčame, aby ste sa oboznámili s rozborom práce podľa plánu, ktorý pomôže žiakom 6. ročníka pri príprave na hodinu literatúry a absolventi budú lepšie pripravení na skúšku.

Stručná analýza

Rok písania- 1897.

História stvorenia– Dej je založený na skutočnom príbehu, ktorý spisovateľovi vyrozprával kamarát bankár.

Téma– Milosrdenstvo a láskavosť, boj proti zúfalstvu a beznádeji.

Zloženie- Kompozícia diela je postavená na kontrastoch. Expozícia je opisom predprázdninovej nádhery, zápletkou sú nekonečné útrapy rodiny Mertsalovcov, vrcholom je ťažká choroba dievčaťa a jej záchrana záhadným lekárom, rozuzlením sú zázračné zmeny v živote celej rodiny.

Žáner- Príbeh.

Smer- Realizmus.

História stvorenia

Počas svojho pobytu v Kyjeve v roku 1897 Alexander Ivanovič počul známeho bankára úžasný príbehčo sa mu stalo pred viac ako tridsiatimi rokmi.

Zdalo sa, že všetky možné nešťastia z nejakého dôvodu neznámy dôvod padol na jednu nešťastnú rodinu. Rodičia nemali dosť peňazí na jedlo a oheň, aby nakŕmili svoje deti a zahriali ich v chladnej zime. Boli nútení schúliť sa k sebe v maličkej skrini a ich verní spoločníci boli neustále v ťažkostiach.

Situácia sa však ešte viac zhoršila, keď vážne ochorela rozprávačova mladšia sestra. V zúfalstve sa rodičia obrátili na bohatých ľudí so žiadosťou o pomoc, ale všade dostali iba odmietnutie. Keď sa hlava rodiny, dohnaná do krajného zúfalstva, chystala spáchať samovraždu, osud jej nečakane nadelil veľkorysý dar – lekára, ktorý navždy zmenil ich životy k lepšiemu.

Pirogov Nikolaj Ivanovič, a to bolo meno lekára, mal slávu láskavého a nezaujatého človeka, ktorý nikdy neodmietol pomôcť tým, ktorí to potrebujú. Dievčatko vyliečil a rodine pomohol postaviť sa na nohy. S jeho príchodom sa k nim konečne obrátil život svojou svetlou stránkou a odvtedy v ňom už nebolo miesto pre smútky a trápenia.

Význam mena Dielo spočíva v skutočnom zázraku, ktorý sa stal na Štedrý večer, a tým ešte viac umocnil magickú atmosféru a presvedčenie, že dobro vždy zvíťazí nad zlom – k takémuto stručnému záveru vedie tento príbeh.

Téma

Doktor Pirogov v príbehu vystupuje ako skutočný záchranca, jediný človek, ktorý Mertsalovcom podal pomocnú ruku. Hlavu rodiny, dohnanú do krajného zúfalstva, zachránil pred samovraždou, vyliečil choré dievča a výrazne materiálne podporil rodinu. Lekár zároveň neuviedol ani svoje meno a Mertsalovci sa len podľa priezviska na recepte dozvedeli, kto je ich záhadným dobrodincom. Pre neho záležalo len na jednom – pomáhať ľuďom a vštepovať im nádej v to najlepšie, nenechať ich klesnúť na duchu.

Svojou spoluúčasťou a úprimnou láskavosťou lieči zmrzačené duše a odhaľuje im zmysel života, podľa ktorého len dobro plodí dobro. Keď Grisha dozrel a dosiahol vysoké postavenie v spoločnosti, riadi sa týmto prikázaním a tiež pomáha ľuďom v núdzi.

Základná myšlienka práca spočíva v tom, že každý môže urobiť zázrak, ak nezostane bokom a nezavrie oči pred smútkom blížneho. Aj malé zrnko láskavosti a súcitu môže zmeniť život k lepšiemu, naplniť ho svetlom a radosťou. Otvorte svoje srdce, buďte milosrdní a súcitní – to učí Kuprinov príbeh.

Autor je však smutný z toho, že úprimné milosrdenstvo v modernom svete Stala sa takou vzácnosťou, že ju mnohí vnímajú ako zázrak, ako niečo nemožné. Vyzýva čitateľov, aby nezatuchli vo svojich dušiach a cítili sa ako skutoční „zázrační pracovníci“, ktorí zdieľajú svoju lásku a láskavosť s ostatnými.

Zloženie

V Zázračnom doktorovi je súčasťou rozboru diela aj rozbor kompozičnej štruktúry. Osobitosť kompozície tohto príbehu spočíva v kontrastoch. V predvečer dlho očakávaných vianočných sviatkov si ľudia zdobia svoje domovy, majitelia obchodov a obchodov sa snažia dať svojim výkladom čo najelegantnejší a najslávnostnejší vzhľad. Zároveň sa však pred čitateľom otvárajú hrozné životné podmienky rodiny Mertsalovcov, ktorí sú nútení schúliť sa v stiesnenom špinavom šatníku.

Kým ľudia v radostnom očakávaní finišujú s poslednými prípravami pred sviatkami, Mertsalovci nevedia, ako vyžiť a nakŕmiť svoje deti. O nejakej dovolenke v ich rodine nemôže byť ani reči. Takýto ostrý kontrast má ukázať, s akými problémami sa musia hlavní hrdinovia potýkať.

V Kuprinovom príbehu „Zázračný lekár“ je expozícia postavená na ukážke predprázdninovej nádhery, dej opisuje nekonečné útrapy rodiny Mertsalovcov, vrcholom je ťažká choroba sestry a jej záchrana tajomným lekárom, ktorý sa nešťastná rodina pod jeho ochranou, rozuzlením sú zázračné zmeny v živote celej rodiny.

hlavné postavy

Žáner

Zázračný doktor je napísaný v žánri poviedky, presnejšie povedané, v žánri vianočného alebo vianočného príbehu. Podľa všetkých zákonitostí tohto žánru sa hlavní hrdinovia ocitajú v najťažšej životnej situácii a pomôcť im môže len zázrak. A týmto zázrakom je stretnutie s lekárom, ktorý poskytuje hmatateľnú pomoc nešťastnej rodine.

Tento príbeh sa môže zdať ako vianočná rozprávka a môže byť dokonca kritizovaný, ale o jeho pravdivosti nemožno pochybovať. Keďže všetky udalosti sa skutočne stali, patrí toto dielo k smeru realizmu.

Skúška umeleckého diela

Hodnotenie analýzy

Priemerné hodnotenie: 4.6. Celkový počet získaných hodnotení: 366.

Hodina literatúry v 5. ročníku podľa príbehu A.I. Kuprin "Úžasný doktor".

Učiteľ ruského jazyka a literatúry

Barmina Galina Vadimovna

Téma lekcie: „Esú takí ľudia s vrúcnym srdcom».

Ciele lekcie:

Oboznámenie sa so žánrom vianočného príbehu, jeho črtami; naučiť sa analyzovať obsah textu.

formovať pozitívne osobnostné črty, ako je milosrdenstvo, súcit, láskavosť, súcit.

Vytvorené univerzálne vzdelávacie aktivity:

Kognitívne UUD: formulovať ciele hodiny a argumentovať vlastným názorom, nájsť potrebné informácie v texte; formovať schopnosť pracovať s textom; pokračovať v rozhovore o ľudskosti;

Regulačné UUD: naplánujte si prácu na lekcii

Osobné UUD: vedieť dať do súladu činy postáv s udalosťami opísanými v príbehu a dôvodmi ich výskytu.

Komunikatívne UUD: schopnosť počúvať a počuť, zaujať názor niekoho iného, ​​formulovať a argumentovať svoj vlastný názor.

Vybavenie: kniha pre žiakov 5. ročníka „Okolo teba je svet“, portréty A.I. Kuprin a N.I. Pirogov, výstava spisovateľových kníh a ilustrácií k príbehu "The Wonderful Doctor", počítač.

Typ lekcie: lekcia-myslenie.

forma lekcie: čelný, individuálny.

Nikto z nás nemá právo prejsť utrpením, za ktoré v skutočnosti nenesieme zodpovednosť, a ani mu zabrániť. Albert Schweitzer

Zatiaľ čo cítime bolesť niekoho iného,

Pokiaľ máme súcit,

Zatiaľ čo my snívame a beháme

Pre náš život existuje ospravedlnenie.

Y. Gridašov

Plán lekcie

Organizácia času. Dobré podobenstvo.

Stanovenie cieľov. Ciele a účel lekcie.

Úvodná reč o A.I. Kuprine. Koncept „vianočného príbehu“.

Aktualizácia znalostí. Práca s textom. Analýza epizód.

Pri výklade

V žalári u Mertsalovcov.

Mertsalov návrat domov.

Stretnutie v záhrade.

Študentský príbeh o doktorovi N.I. Pirogov.

Reflexia

Zhrnutie lekcie. Hodnotenie

kreatívne domáce úlohy

Organizácia času.

Dnes chcem začať našu lekciu oboznámením sa s podobenstvom

Podobenstvo o láskavosti a milosrdenstve.

Za jasného májového rána uvidel mladý muž pri múre parku muža približne v jeho veku, ako prosí o almužnu. Vedľa bol plagát, na ktorom bol na kuse dosky ručne písaný nápis: "Som slepý."

Táto modlitba sa zjavne nedotkla sŕdc obyvateľov a turistov. veľké mesto ponáhľal okolo. Až na pár mincí bola miska na žobranie prázdna.

Okoloidúci, dotknutý týmto smutným pohľadom, premýšľal o tom, o čo bol tento nešťastný mladík v taký nádherný deň pripravený, a pristúpil k žobrákovi.

„Nemôžem ti dať peniaze,“ vysvetľoval previnilo žobrákovi, „pretože sám som už niekoľko mesiacov nezamestnaný. Ale ak vám to nevadí, môžem vám pomôcť inak. Chcel by som urobiť nejaké zmeny vo vašej žiadosti o pomoc.

Užasnutý žobrák na chvíľu zaváhal a potom pokrčil plecami.

- Dobre, rob si čo chceš. Musím vám však povedať, že sotva existujú slová, ktoré by medzi obyvateľmi tohto mesta vzbudili ľútosť nad ďalším žobrákom.

Mladík vytiahol z vrecka fixku, napísal pár slov na plagát a pokračoval v ceste.

Na konci dňa sa vracal cez park, a keď prechádzal okolo žobráka, s uspokojením si všimol, že nový plagát sa ukázal ako účinný pri otváraní sŕdc a peňaženiek okoloidúcich. Miska bola plná peňazí a nielen drobných, ale dokonca aj päť- a desaťdolárových bankoviek.

"Išlo ti to oveľa lepšie," povedal žobrákovi.

- O čom je chlapské podobenstvo?

stanovenie cieľov

- Ako súvisí téma podobenstva s témou našej hodiny?

- O čom budeme hovoriť na lekcii?

- Aké sú úlohy, ktorým dnes čelíme, určujú účel našej hodiny?(odpovede študentov).

Úvod učiteľa.

Dnes sa naša lekcia nazýva lekcia reflexie. Budeme hovoriť o morálnych hodnotách, ktoré každý z nás potrebuje - to je milosrdenstvo a súcit, súcit a láskavosť.

- Čo podľa vás znamenajú slová "láskavosť", "milosrdenstvo", súcit, "súcit"?

Práca so slovnou zásobou. Kontrola domácich úloh.

Milosrdenstvo- ochota niekomu pomôcť alebo niekomu odpustiť zo súcitu, ľudomilnosť.

Súcit- pocit ľútosti nad niekým, kto má nešťastie, smútok.

Sympatie- citlivý, súcitný postoj k zážitkom, nešťastiu iných.

nesebeckosť- neochota odmeny a odplaty za dobré skutky. Nezištný je ten, kto myslí viac na druhých ako na seba. Tieto ľudské vlastnosti sú na nezaplatenie!

Pracujte s textom príbehu „Úžasný doktor“.

Kuprinov príbeh „Úžasný doktor“ bol podľa samotného autora napísaný na základe skutočného príbehu, ktorý si Kuprin vypočul od istého úspešného bankára. Príbeh bol napísaný v čase, keď Kuprin žil v Kyjeve v roku 1897 a odkazuje nás na udalosti spred asi tridsiatich rokov.

Ľudský život je zložitý a nepredvídateľný, nie je jednoduchý. Na každého z nás číhajú rôzne skúšky a problémy. Dnes je to kvôli takým problémom ako nezamestnanosť, nedostatok peňazí, ktoré postihujú mnohé rodiny. Často sú skúšky také ťažké, že aj ten najsilnejší a najsebavedomejší človek to jednoducho vzdá. Čo robiť v takýchto chvíľach? Na koho sa obrátiť o pomoc? A ak sa človek stretne s bezcitnosťou iných? Zúfalý človek sa rozhodne pre najstrašnejší čin – samovraždu. A aké je úžasné, že sa v takejto chvíli zúfalstva zrazu objaví niekto, komu váš príbeh nie je ľahostajný, kto po vypočutí nemôže odísť, ale zapojiť sa do života vašej rodiny, aby pomohol. Deje sa skutočný zázrak. Názov tohto zázraku je milosrdenstvo, súcit, súcit, láskavosť.

Čítali ste príbeh A.I. Kuprin "Úžasný doktor". Je tento príbeh vymyslený alebo založený na skutočných udalostiach? Kto je tento úžasný lekár?

Aký dojem na vás príbeh urobil? Prečo mu dal autor taký názov?

- Ako chápete význam slova "úžasný"?(úžasný, magický, mimoriadny, úžasný, veľkolepý)

Aký je význam slova „zázrak“?(toto je splnenie želania)

S akým pravoslávnym sviatkom sa spája? odpovede študentov)

(Udalosti príbehu sa odohrávajú na Štedrý večer, v predvečer Vianoc.

- Čo viete o Vianociach? Aké pocity napĺňajú vaše srdcia v predvečer sviatku?

V aké zázraky chceš veriť? čo očakávaš?(Dúfam v darčeky, ktoré dostanem a teším sa na ne). „The Miraculous Doctor“ odkazuje na vianočné príbehy.

Vianočný alebo vianočný príbeh je jedným z najzložitejších, no zároveň jedným z najruských žánrov našej literatúry.

Hlavná myšlienka vianočného príbehu- oživenie láskavosti a milosrdenstva v ľuďoch.

Práca v zošitoch. Vlastnosti vianočného príbehu:

1) zhoda s Vianocami;

2) hlavná postava je dieťa;

3) dejový pohyb od beznádejná situácia do šťastného konca;

4) povinná podmienka na pozemku: transformácia, metamorfóza;

5) poučenie príbehu, prítomnosť výraznej morálky.

- Aké vlastnosti ste si všimli v príbehu "The Wonderful Doctor"?

- Ako ukazuje Kuprin v príbehu priblíženie sa sviatku?

- Vráťme sa k textu a pripomeňme si, s akými postavami nás autor zoznamuje hneď na začiatku diela..

1. Epizóda pri výklade.

- Grish a Grish! Pozri prasiatko niečo... Smiať sa... Áno, áno. A v jeho ústach! .. Pozri, pozri... burinu v ústach, preboha, burinu! .. Tu je jedna vec! A dvaja malí chlapci stojaci pred obrovským, pevným skleneným výkladom obchodu s potravinami, sa začal nekontrolovateľne smiať, tlačenie jeden druhého do strany lakťami, ale mimovoľne tanec z krutého chladu. Boli už viac ako päť minút vystrčený predtým toto veľkolepý výstava, vzrušujúce ich mysle aj žalúdky.

Hory vo výklade červené pevné jablká a pomaranče; stál správne pyramídy z mandarínok, jemne pozlátené cez hodvábny papier, ktorý ich obklopuje; natiahnutý na riad, škaredé otvorené ústa a vypúlené oči, obrovské údené a marinované ryby s; dole, obklopený girlandy z klobás, predvádzal sa šťavnaté rezané šunky s hrubou vrstvou ružovkastého tuku..., svietiace vianočné stromčeky, slávnostné oživenie davu, veselý rachot uvidel vianočný stromček, ktorý sa z diaľky zdal ako obrovský zväzok jasných svietiacich škvŕn.

- Prečo sa chlapci tak pozorne pozerajú na okno?

- Vedia si predstaviť, že na sviatok budú mať doma rovnaké dobroty?

Nájdite v texte popis pivnice u Mertsalovcov (strana 79)

- A čo môžete povedať o rodine Mertsalovcov? Cítia, že sa blížia prázdniny?

- Čo v príbehu naznačuje nemožnosť naplnenia týchto snov? bývať v pivnici, otec prišiel o prácu, chorá sestra, prázdna kapustnica..)

Práca s textom.

Neobývané, krivé, úzke, ponuré, neosvetlené pruhy.

Viac ako rok žili Mertsalovci v tomto žalári. Obaja chlapci si na to už dávno zvykli zadymený, plače od vlhkosti k stenám a do mokré útržky sušenie na lane natiahnutom cez miestnosť a k tomuto hrozné vôňa petroleja, detské špinavý bielizeň a potkanov- skutočný pach chudoby Ale dnes, po tom všetkom, čo videli na ulici, po tomto sviatočnom jasotu, ktorý všade cítili, srdiečka ich malých detí klesli od akútneho, nedetského utrpenia. V rohu, na špinavýširoká posteľ, ležala dievča sedem rokov; tvár ju pálila, dýchala krátko a ťažko, doširoka otvorené lesklé oči hľadeli sústredene a bezcieľne. Vedľa postele, v kolíske visiacej zo stropu, zakričal, grimasy, napínanie a dusenie, dojča.

- A ako nám autor pomáha silnejšie precítiť tragédiu znevýhodnených ľudí? ( odpovede detí) prečítať.

- Pozrite sa na opačné popisy. Aký je názov takého umeleckého zariadenia v literatúre? (protiklad- opozícia)

(študent odpovedá: aby sme videli, aký ťažký život má rodina a ľahostajnosť mesta k ľuďom ako sú Mertsalovci).

Práca s textom.

epizóda. V žalári u Mertsalovcov.

učiteľ. Pomocou techniky antitézy, Kuprin nám ukazuje svet bohatých, dobre živených a ľahostajných ľudí a na ich pozadí je viditeľnejšia chudoba ľudí ako sú Mertsalovci.

- Čo sa stalo s rodinou Mertsalovcov? Prečítajte si.

V tomto hroznom osudovom roku nešťastie za nešťastie vytrvalý a bezohľadný pršalo na Mertsalova a jeho rodiny. Najprv sám ochorel na brušný týfus a všetky ich skromné ​​úspory išli na jeho liečbu. Potom, keď sa prebral, zistil, že jeho miesto skromná pozícia správcu domu dvadsaťpäť rubľov mesačne, už vzal niekto iný.... Zúfalý začal, kŕčovité prenasledovanie za nepárna práca, na korešpondenciu, na bezvýznamné miesto, zálohu a opätovné zálohovanie vecí, predaj všetkých domácich handier. A potom deti ochoreli. Pred tromi mesiacmi jedno dievča zomrelo a ďalšie je teraz v horúčke a v bezvedomí.

- Môže sa to stať dnes?

(Áno a dnes je veľa rodín, ktoré sú v rovnakej pozícii ako rodina Mertsalovcov. Problémy sú také zložité, že človek stráca nádej, že sa mu podarí nájsť riešenie. Stáva sa, že neustále pátranie nedáva želaný výsledok a potom aj ten najväčší silný muž vzdáva sa, alebo jednoducho povedané, vzdáva sa.)

3.Fizminutka

Spoza stolov spolu vyjdeme,

Netreba však robiť hluk.

rovné, nohy pri sebe

Otočte sa na mieste.

Niekoľkokrát zatlieskajte rukami

A poďme sa trochu ponoriť.

Teraz si predstavme deti

Ako keby naše ruky boli konáre,

Poďme ich spolu potriasť

Ako keď fúka južný vietor.

Vietor utíchol. Spoločne si povzdychli.

Musíme pokračovať v lekcii.

Zoradený, ticho si sadol

A pozrite sa na tabuľu.

Práca s textom.

4. Epizóda. Mertsalov návrat domov.

V tomto čase sa na chodbe ozývali niečie váhavé kroky a šušťanie ruky hľadajúcej v tme dvere. Vstúpil Mertsalov. Bol v Leto kabát, Leto cítil klobúk a bez galusiek. Ruky mal opuchnuté a modré od zimy, oči zapadnuté dovnútra, líca prilepené okolo ďasien ako mŕtvy muž. Svojej žene nepovedal ani slovo, nepoložila mu ani jednu otázku. Rozumeli si podľa zúfalstva, ktoré čítali jeden druhému v očiach.

-Pomohol niekto Mertsalovcom ? odpovede študentov: nie, na kohokoľvek sa Mertsalov obrátil, nikto mu nepomohol, nestarali sa o neho, neprejavili súcit s ním a jeho rodinou).

- Čo si myslíte, čo prežíva Mertsalov, koho obviňuje z toho, čo sa stalo?

učiteľ. Myslím, že ste si všimli, že pomocou antitézy nás autor upozornil nielen na krutosť okolitého sveta, ale aj na neznesiteľnú núdzu obyvateľov žalára. Nemenej dôležité miesto v príbehu má aj obraz krajiny.

- Čo myslíte, prečo mal spisovateľ potrebu podrobne opísať mestskú záhradu?

Ako sa sem Mertsalov dostal?

Práca s textom. Stretnutie v záhrade.

„Ide na ulicu, on išiel bezcieľne vpred ... Mertsalov bez vedomia našiel sám seba pri plote hustej verejnej záhrady. Mechanicky on zrolovaný cez bránu a prechádzajúc dlhou alejou líp pokrytou snehom, šiel dole na nízkej záhradnej lavičke. Bolo to tiché a slávnostné. Stromy zahalené v bielych rúchach driemali v nehybnej majestátnosti. Občas sa z horného konára odlomil kúsok snehu a bolo počuť, ako šušťal, padal a lepil sa na ďalšie konáre. Hlboký ticho a veľký pokoj ktorý strážil záhradu, zrazu zobudený v utrápenej duši Mertsalova neznesiteľný smäd po rovnakom pokoji"Rád by som si mohol ľahnúť a zaspať," pomyslel si, "a zabudnúť na svoju ženu, na hladné deti, na chorú Mašutku" ... Rozmýšlať o samovraždaúplne jasné vstal v jeho hlave. Ale on nie zdesený túto myšlienku, ani na chvíľu netriasol sa pred temnotou neznáma. " Potom pomaly zomrieť, Takže nebolo by lepšie ísť kratšou cestou? On už chcel vstať aby splnil svoj hrozný úmysel, ale v tomto čase na konci uličky počul škrípanie krokov, zreteľne počuť v mrazivom vzduchu.

učiteľ. Pri opise krásy prírody používa Kuprin aj personifikácie, metafory, epitetá. A opäť vidíme opozíciu-antitézu. Pokoj prírody, jej pokoj a smäd po rovnakom pokoji v Mertsalovovej utrápenej duši.

Aká slávna noc Neznámy zrazu prehovoril. — Mrazivý... tichý. Aké kúzlo - ruská zima! Hlas Mal mäkké, láskavý, senilný. Mertsalov mlčal, neotáčal sa.

- A tu som deti, ktoré poznám darčeky kúpil- pokračoval neznámy (v rukách mal niekoľko zväzkov).

- Áno, na ceste. nemohol odolať, urobil kruh, aby prešiel cez záhradu: veľmi dobré tu….

Mertsalov bol vo všeobecnosti mierny a plachý človek, ale pri posledné slová cudzinec sa ho zrazu zmocnil návalom zúfalého hnevu. Prudko sa otočil smerom k starcovi zakričal, absurdne máva rukami a dychčí: - Darčeky! .. Darčeky! .. Darčeky pre známe deti! .. A ja... a ja mám, Vaše Veličenstvo, v súčasnosti moje deti doma umierajú od hladu... Darčeky!.

- Ako reagoval Mertsalov na neznámeho starého muža?

- Prečo starý pán neodišiel po takých hrubých plačoch od Mertsalova?

- Čo spôsobilo, že hrdina otvoril svoju dušu tomuto starcovi?

(Bol to jediný človek, ktorý mu venoval pozornosť nie z nečinnej zvedavosti, ale z túžby pomôcť. Jeho pokojný hlas starého muža si Mertsalov obľúbil.

Starec k nemu priblížil svoju bystrú, vážnu tvár so sivými fúzmi a povedal priateľsky, ale vážnym tónom:

Počkaj... neboj sa! Povedz Všetko mám v poriadku a čo najkratšie. Možno spolu niečo vymyslíme aj pre vás. V nezvyčajnej tvári cudzinca bolo niečo také pokojné a inšpirujúce, že Mertsalov okamžite, bez najmenšieho zatajenia, ale strašne vzrušený a v zhone, sprostredkoval svoj príbeh. Hovoril o svojej chorobe, o strate miesta, o smrti dieťaťa, o všetkých tvojich nešťastiach až po súčasnosť. Cudzinec počúval bez toho, aby ho prerušil slovom, a len stále viac a viac skúmavo a uprene hľadel do jeho očí, akoby chcel preniknúť do samých hlbín tejto ubolenej, rozhorčenej duše. Zrazu rýchlym, celkom mladistvým pohybom vyskočil zo sedadla a chytil Mertsalov za ruku. Mertsalov sa mimovoľne postavil tiež.

Poďme! povedal cudzinec a potiahol Mertsalova za ruku.

- Poďme čoskoro! .. Vaše šťastie, že ste sa stretli s lekárom. Samozrejme, že nemôžem za nič ručiť ale...ideme!

-Aký obraz videl doktor, keď vošli dnu, kde býval Mertsalov?

- Povedzte mi, chlapci, stal sa zázrak v rodine hrdinu po stretnutí s lekárom?

(Stalo sa neuveriteľné, onedlho sa piecka rozpálila, samovar sa rozfúkal, objavilo sa jedlo. Lekár vypísal recept na lieky a sľúbil, že zajtra pošle ďalšieho lekára. V duši Mertsalovcov sa teda usadila nádej, že všetky útrapy by odišlo a všetko by bolo v poriadku.)

- Aké prekvapenie čaká Mertsalovcov po zmiznutí lekára?

Učiteľ číta báseň Tatyany Grigorievovej.

Sú takí ľudia...

Sú takí ľudia... robia ťa silnejším
Je to ako liek pre zranenú dušu.
Milý úsmev, slovo, ktoré je potrebnejšie,
A teplo na pulz si už pýta.
Sú takí ľudia ... s teplým, teplým srdcom,
Otvoria svoje duše a vpustia ich dovnútra.
Ich teplo presahuje hertz,
A majú šťastie na tých, ktorí ich nájdu.
- Ako sa volal tento úžasný lekár?

5. Študentský príbeh o doktorovi Pirogovovi

N.I. Pirogov je ruský chirurg, ktorý výrazne prispel k vytvoreniu vojenskej poľnej chirurgie. Zaslúžil sa o organizáciu hnutia milosrdných sestier v Rusku v období nepriateľstva v rokoch 1853-1856.

Prežil troch kráľov, zomrel, pravdepodobne na vrchole slávy...

Na začiatku minulý rokživot, v drsný zimný večer roku 1881 ho bolo možné často nájsť na jednej zo zasnežených petrohradských uličiek hustej mestskej záhrady. Bol zaneprázdnený večerným cvičením, pretože veril, že takéto prechádzky prispievajú k dobrému spánku a vynikajúcej chuti do jedla. Prechádzal sa zimnou záhradou, ako inak, fajčil cigaretu.

Šedovlasý starec vedel oceniť samotu. Tak to dopadá, keď človeka omrzí ten najnekonečnejší prúd ľudí a ako had hľadá malú skulinku, kde by sa skryl, potichu sa vytratil zo spoločnosti.

Zdalo sa, že v tej chvíli sa radoval z tejto osamelosti a ticha, ktoré okolo neho nastalo, pričom celý jeho zjav preukazoval milú pohostinnosť vzácnym okoloidúcim. Pirogov bol nielen skúseným lekárom, ale aj vynikajúcim láskavým záchrancom ľudských duší. Darmo, bez dožadovania sa ocenení a chvály pomáhal trpiacim ľuďom. Koniec koncov, skutočná láskavosť nie je okázalá. A robia to z čistého srdca, úprimne, tajne.

Charitatívne aktivity lekára Pirogova zanechali stopy fikcia. Kuprin v príbehu „Úžasný doktor“ povedal, ako Pirogov zachránil rodinu chudobného úradníka pred chorobou a hladom, pomohol jej „vypuknúť“. Akosi veľmi neveríme koncom, kde ako v rozprávke skvelý človek komu všetko vyhovuje, lebo všetko môže. Ale príbeh je spoľahlivý - je to pocta ľudskosti, láskavosti a šľachte Pirogova.

Záver.- Nad čím vás príbeh núti premýšľať? Je to moderné?

Na začiatku hodiny sme si položili otázku „Prečo sa príbeh volá „Zázračný doktor“? Teraz odpovedzme na túto otázku. (Odpovede študentov)

V. "Reflexná obrazovka"

Dnes som zistil...

Bolo to pre mňa zaujímavé…

Bolo to pre mňa ťažké...

Rozumiem)…

Pokúsim sa…

Záver. Takže zázrak aktívneho súcitu, ktorý pomáha človeku bez očakávania vďačnosti, by sa mal stať „obyčajným zázrakom“, prirodzeným pre každého človeka. U nás sú stále ľudia ako doktor Pirogov skutočný život, čo znamená, že existuje nádej na pomoc a podporu od ostatných. A hlavne – nikdy nestrácajte odvahu, bojujte s okolnosťami a podajte pomocnú ruku tým, ktorí to potrebujú. Chlapci, musíte veriť v zázraky!

VI. Zhrnutie, hodnotenie za lekciu.

Ktorý z epigrafov lekcie je vhodnejší pre našu lekciu.

Čo je dobré? Toto je kus šťastia

Tento čerstvý vzduch, tento vietor je dúšok.

Dáš to a ono sa to vráti,

Niektorým ľuďom jednoducho bije srdce.

Nekupujte toto slovo a nepredávajte,

Môžete ho darovať alebo len tak darovať...

Bezplatne, bez toho, aby ste požadovali vrátenie peňazí,

Všetko je to veľmi jednoduché a veľmi príjemné.

Dnes ti chcem dať dobro,

Ako vás ľudia hreje pri srdci?

Nech to každý cíti, usmievaj sa,

A hneď sa vám to vráti s úsmevom!

VII. Kreatívna domáca úloha.

Napíšte esej-úvahu na tému „Prečo je aktívny súcit zázrakom?

V aké zázraky by ľudia mali veriť?

Je potrebné v dnešnom živote dodržiavať radu Pirogova: „...hlavná vec je nikdy nestratiť srdce“?